8 oktober: HBT-rättigheter i Europa – med anledning av Litauens anti-gaylagstiftning

Torsdagen den 8 oktober kl 18.30-20.00 i hörsal Sappören

Hur står det till med HBT-rättigheterna i Europa?

Kom och diskutera med Kaj Heino, ordföande i RFSL Göteborg, kommer och föreläser om synen på homosexualitet i Europa.

EU:s ledare beskriver unionen i termer av ett fredsprojekt där gemensamma värderingar om demokrati och mänskliga rättigheter är den starkaste gemensamma nämnaren och den främsta exportvaran. I denna union har Litauens parlament beslutat att förbjuda information om homo- och bisexualitet i skolor och andra offentliga sammanhang där barn kan ta del av informationen. Under hösten ska parlamentet dessutom rösta om nya lagar som kriminaliserar information som på något sätt “på offentliga platser främjar homosexuella relationer”. Lagen kommer, om den antas, innebära brott mot flera av de mänskliga rättigheterna, som yttrandefriheten, rätten till information och rätten till frihet från diskriminering på grund av sexuell läggning.

Vad händer med den europeiska gemenskapen när en av unionens egna medlemmar avviker från det “europeiska idealet”? Varför reserverade sig moderaterna mot EU-parlamentets kritik av Litauen? Varför är ordförandelandet Sverige så lamt i denna fråga när man så uppenbart bryter mot de europeiska värdringarna?

Hur hanteras HBT-frågan övrigt i Europa? Och vad vill och kan EU göra för skydda den gemensamma värdegrunden mot inre hot?

Välkomna att lyssna till och diskutera med Kaj Heino, ordförande i RFSL Göteborg.

Lämna en kommentar

Spam Protection by WP-SpamFree