TID: 17 November kl 17.30
PLATS: Hörsal Sappören, Sprängkullsgatan 25
Veckans föreläsning med Utrikespolitiska föreningen kommer att handla om Sudan/SydSudan. Temat för samtalet är - "Dåtid, Nutid och Framtid".
Den 9 juli i år utropade Sydsudan sig självständigt från Sudan. Vad har hänt i området sedan dess och hur är relationen Sudan-Sydsudan efter delningen av landet? Detta kommer veckans föreläsare Linnéa och Johan att prata om. De kommer även att bl.a. belysa konflikten i Darfur och Kinas roll i Sudan.
Veckans gäster är Linnéa Gelot som är forskare på centrum för globalisering och utveckling vid Göteborgs universitet. Hon forskar inom centrumets teman Global styrning och Fred, säkerhet och utveckling och har ägnat särskild tid åt forskning om Afrika och Darfur. Gästar oss gör även Johan Brosché, han är doktorand på institutionen för freds- och konfliktforskning vid Uppsala universitet och Sudanexpert.
Varmt välkomna!
Föreläsningen kostar 20 kronor men är gratis för UF-medlemmar. Årsmedlemsskap kan lösas på plats för endast 50 kronor.
RSS Feed